Sched.com Conference Mobile Apps
Blue Waters Symposium - 2018
has ended
Create Your Own Event
Blue Waters Symposium - 2018
-
Saved To
My Schedule
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Speakers
Attendees
Search
or browse by date + venue
Fireside Gallery
All
Registration
Fireside Room
All
Closed Meeting
Great Hall
All
Meal
Mini-tutorial
Great Hall Foyer
All
Meal
Refreshments
Heritage
All
Science Talk
Heritage Gallery
Homestead
All
Plenary
Science Talk
Viz Talk
Homestead Lawn
All
Meal
Homestead Lobby
All
Refreshments
Registration
Landmark
All
Closed Meeting
Science Talk
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Speakers
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Sunday
, June 3
Homestead Lobby
6:00pm •
Registration
Monday
, June 4
Fireside Room
7:00am •
Graduate Fellows Meeting & Breakfast
Great Hall
7:00am •
Breakfast
7:00pm •
Dinner - Speaker: Thomas Schulthess, Chair for Computational Physics at ETH Zurich, and Director of Swiss National Supercomputing Centre (CSCS) in Lugano
Great Hall Foyer
3:00pm •
Break
Heritage
10:30am •
[Fluid Systems] Sarma Rani: Effects of Forcing Scheme on the Flow and the Relative Motion of Inertial Particles in DNS of Isotropic Turbulence
10:50am •
[Fluid Systems] P.K Yeung: Resolution Effects and Local Averaging in Turbulence Simulations up to 4 Trillion Grid Points
11:10am •
[Fluid Systems] Barbara Zemskova: Energetics of a Model Ocean Basin with Surface Buoyancy and Wind Forcing
11:30am •
[Fluid Systems] Lian Duan: Direct Numerical Simulation of Pressure Fluctuations Induced by Supersonic Turbulent Boundary Layers
1:30pm •
[Engineering] Andrei Rykhlevskii (PI: Kathryn D. Huff): Computational Tools for Advanced Molten Salt Reactors Simulation
1:50pm •
[Engineering] Mattia Gazzola: Modeling and Simulation of Complex Musculoskeletal Architectures
2:10pm •
[Social Sciences] Yongyang Cai: Responses to Climate Change in a Dynamic Stochastic Economy
3:30pm •
Open Time for Collaboration
Heritage Gallery
6:00pm •
Poster Session & Reception
Homestead
8:30am •
Welcome - NCSA
9:00am •
Speaker: Irene Qualters, National Science Foundation
10:30am •
[Biosciences] Alberto Perez (PI: Ken Dill): Bridging Molecular Timescales with MELD and Blue Waters
10:50am •
[Biosciences] Juan R. Perilla: Unveiling the Functions of the HIV-1 and Hepatitis B Virus Capsids through the Computational Microscope
11:10am •
[Biosciences] Ivan Raikov (PI: Ivan Soltesz): Full-scale Biophysical Modeling of Hippocampal Networks during Spatial Navigation
11:30am •
[Biosciences] Jennifer Hays: Refining the Conformational Ensembles of Flexible Proteins using Multimodal Spectroscopic Data
1:30pm •
[Physics] Rachael A. Mansbach: Understanding and Design of Hierarchical Self-assembly of Biocompatible Optoelectronic Nanostructures through a Patchy Minimal Model
1:50pm •
[Physics] Tomas Dytrych (PI: Jerry Draayer): Advancing First-principle Symmetry-guided Nuclear Modeling for Studies of Nucleosynthesis and Fundamental Symmetries in Nature
2:10pm •
[Physics] Bryan Clark: The Wellspring of all Phases on the Quantum Kagome Antiferromagnet
2:30pm •
[Physics] Matthias Grosse Perdekamp (PI: Caroline Riedl): Mapping Proton Quark Structure
3:30pm •
Open Time for Collaboration
Homestead Lawn
12:00pm •
Lunch
Homestead Lobby
7:00am •
Registration
10:00am •
Break
Landmark
10:30am •
[Materials Science] Jerzy Bernholc: Petaflops Simulation and Design of Nanoscale Materials and Devices
10:50am •
[Materials Science] Rachel Kurchin: Towards Quantifying Defect Tolerance in Semiconductors
11:10am •
[Materials Science] Ethan Shapera (PI: Andre Schleife): High Throughput Search for New Plasmonic Materials
11:30am •
[Materials Science] Gerhard Klimeck: Advanced Nanoelectronic Device Design with Atomistic Simulations
1:30pm •
[Astronomy and Astrophysics] Ward Manchester (PI: Gabor Toth): Advanced Space Weather Modeling
1:50pm •
[Astronomy and Astrophysics] Brian O'Shea: Exploring Galactic Environments with Adaptive Mesh Simulations on Blue Waters
2:10pm •
[Astronomy and Astrophysics] Ethan Kruse: Hundreds of New Planets Candidates from Kepler and K2
2:30pm •
[Astronomy and Astrophysics] Nickolay Gnedin: Faintest Galaxies in the JWST Era
3:30pm •
PRAC PI Meeting
Tuesday
, June 5
Fireside Gallery
7:00am •
Registration
Great Hall
7:00am •
Breakfast
Great Hall Foyer
3:00pm •
Break
Heritage
10:30am •
[Atmospheric and Climate Science] Leigh Orf: Understanding the Development and Evolution of Violent Tornadoes in Supercell Thunderstorms
10:50am •
[Atmospheric and Climate Science] Susan Bates (PI: Ryan Sriver): High Resolution Earth System Modeling for International Climate Assessment
11:10am •
[Atmospheric and Climate Science] Donald J. Wuebbles: High Resolution Dynamical Model Analyses and Projections of Climate Change and Air Quality Patterns over the United States
11:30am •
[Atmospheric and Climate Science] Sonia Lasher-Trapp: "Breathing" Clouds and Storms: Inflow and Entrainment, Precipitation and Outflow
1:30pm •
[Physics] Sohrab Ismail-Beigi: Molecular and Electronic Dynamics Using the OpenAtom Software
1:50pm •
[Physics] Lucas Wagner: A Data-centered Approach to Understanding Emergent Quantum Behaviors in Materials
2:10pm •
[Physics] Steven Gottlieb (PI: Paul Mackenzie): High Energy Physics on Blue Waters
2:30pm •
[Physics] Frank Tsung (PI: Warren Mori): Petascale Particle-in-cell Simulations of High Energy Density (HED) Plasmas
3:30pm •
[Engineering] Huck Beng Chew: Utilizing Massively-Parallel Computations to Predict Nanopatterning of Graphene by Hydrogen-Plasma Etching
3:50pm •
[Engineering] Alireza Moradzadeh (PI: Narayana Aluru): Coarse-Grained Force Field Development of Room Temperature Ionic Liquids
4:10pm •
[Engineering] Seong-Mook Cho (PI: Brian Thomas): Multiphysics Modeling of Steel Continuous Casting
4:30pm •
[Astronomy and Astrophysics] Dinshaw Balsara: Two-Fluid Turbulent Dynamo Simulations on the Blue Waters System
Homestead
8:30am •
Speaker: Doug Kothe, Director of Exascale Computing Project Oak Ridge National Laboratory
9:30am •
Speaker: Colleen Heinemann, University of Illinois at Urbana-Champaign
9:45am •
Graduate Fellow Awards
10:30am •
[Biosciences] Mahmoud Moradi: Thermodynamic Characterization of Conformational Landscape in Proton-Coupled Oligopeptide Transporters
10:50am •
[Biosciences] Nicholas Joodi (PI: Ilias Tagkopoulos): Automatic Knowledge Base Construction and Hypothesis Generation: Antibiotic Resistance Mechanisms for Escherichia Coli
11:10am •
[Biosciences] Evan Feinberg: AI for Drug Discovery in Two Stories
11:30am •
[Biosciences] Christopher Maffeo (PI: Aleksei Aksimentiev): Molecular Dynamics of DNA Origami Nanostructures
1:30pm •
[Biosciences] Erin Molloy (PI: Tandy Warnow): TERADACTAL: A Scalable Divide-And-Conquer Approach for Constructing Large Phylogenetic Trees (almost) without Alignments
1:50pm •
[Earth Sciences] Lauren Foster: When Does Uncertainty Matter While Modeling Climate Change in Mountain Headwaters? Contrasting Model Resolution and Complexity Under a Changing Climate in an Alpine Catchment.
2:10pm •
[Earth Sciences] Claire Porter (PI: Paul Morin): ArcticDEM: 2m Topography and Surface Change Detection over the Arctic
2:30pm •
[Earth Sciences] Quan Zhou (PI: Lijun Liu): Western U.S. Volcanism due to Intruding Oceanic Mantle Driven by Ancient Farallon Slabs
3:30pm •
[Earth Sciences] Salme Cook: Estimating Bed Shear Stress Distribution from Numerically Modeled Tides and Wind Waves on Estuarine Mudflats
3:50pm •
[Earth Sciences] Scott Callaghan (PI: Philip Maechling): Integrating Physics-based Earthquake Cycle Simulator Models and High-Resolution Ground Motion Simulations into a Physics-based Probabilistic Seismic Hazard Model
4:10pm •
[Atmospheric and Climate Science] Ryan Sriver: Analyzing Tropical Cyclone-Climate Connections using the Community Earth System Model
4:30pm •
[Visualization Presentation] NCSA: Rob Sisneros, Mark VanMoer
Homestead Lawn
12:00pm •
Lunch
Homestead Lobby
10:00am •
Break
Landmark
10:30am •
[Chemistry] Nancy Makri: Quantum-Classical Path Integral Simulation of Electron Transfer Reactions in Solution
10:50am •
[Chemistry] Zachary K. Goldsmith: Electronic Structure Characterization of Oxygen-Evolving Electrocatalyst NiFe Oxyhydroxide Active Sites
11:10am •
[Chemistry] Alexander Pak (PI: Gregory Voth): Viral Morphogenesis Through the Lens of Large-Scale Coarse-Grained Simulations
11:30am •
[Chemistry] William M. Payne: Computational Methods for the Design of Self-assembled Macromolecular Therapeutic Agents
1:30pm •
[Astronomy and Astrophysics] Tiziana DiMatteo: Massive Galaxies and Black Holes at the Cosmic Dawn
1:50pm •
[Astronomy and Astrophysics] Vadim Roytershteyn: Kinetic Simulations of Astrophysical Plasma Turbulence
2:10pm •
[Astronomy and Astrophysics] Roland Haas (PI: Eliu Huerta): Multimessenger Astronomy at the University of Illinois
2:30pm •
[Astronomy and Astrophysics] Mark Scheel (PI: Saul A. Teukolsky): Computation of Gravitational Waveforms from Compact Binaries
3:30pm •
[Astronomy and Astrophysics] Matthew Clement: Saving the Inner Solar System with an Early Instability
3:50pm •
[Astronomy and Astrophysics] Nikolai Pogorelov: Modeling Heliospheric Phenomena with Multi-Scale Fluid-Kinetic Simulation Suite
4:10pm •
[Astronomy and Astrophysics] Yi-Hsin Liu: Orientation and Stability of Magnetic Reconnection x-line at Earth's Magnetopause
4:30pm •
[Astronomy and Astrophysics] Paul Woodward: A New PPMstar Code for Blue Waters and its Follow-On System
TBA
7:00pm •
Dinner on your own
Wednesday
, June 6
Great Hall
7:00am •
Breakfast
7:00pm •
Dinner - Speaker: Lizanne DeStefano, Director of Center for Education Integrating Science, Mathematics, and Computing (CEISMC) and Professor of Psychology at Georgia Institute of Technology
Great Hall Foyer
3:00pm •
Break
6:00pm •
Reception
Heritage
10:30am •
[Computer Science] Shantenu Jha: More Power to the Many: Scalable Ensemble-based Simulations and Data Analysis
10:50am •
[Computer Science] Luke Olson: Reducing Communication in Sparse Matrix Operations
11:10am •
[Computer Science] Carl Pearson (PI: Wen-Mei Hwu): GPUs and Bigger Nodes
11:30am •
[Computer Science] Juan Galvez (PI: Laxmikant Kale): Topology-aware and load balancing techniques using Charm++, AMPI and related technologies
1:30pm •
[Engineering] Ketan Date (PI: Rakesh Nagi): Parallel Algorithms for Solving Large Assignment Problems
1:50pm •
[Engineering] Sirish Namilae (PI: Ashok Srinivasan): Massively Parallel Simulations to Analyze Viral Infection Propagation Risk in Air Travel
2:10pm •
[Engineering] Erman Guleyrus (PI: Seid Koric): Improving Virtually Guided Product Certification with Implicit Finite Element Analysis at Scale
Homestead
8:30am •
Speakers: Brian O'Shea, Michigan State University; Rommie Amaro, Professor and Shuler Scholar in the Department of Chemistry and Biochemistry at the University of California, San Diego; Susan Bates, National Center for Atmospheric Research
10:30am •
[Biosciences] Thomas Cheatam: Using Ensembles of Molecular Dynamics Simulations to Give Insight into Biomolecular Structure, Dynamics and Function
10:50am •
[Biosciences] Tyler Earnest (PI: Zaida Luthey-Schulten): Multi-scale Simulations of Whole Yeast Cells
11:10am •
[Biosciences] Noah Trebesch (PI: Emad Tajkhorshid): Simulation of Geometrically Accurate, Multibillion Atom Cellular Membrane Structures
11:30am •
[Biosciences] Yingxue Ren (PI:Liudmila Sergeevna Mainzer): Search for Missing Variants in Large Exome Sequencing Projects by Optimization of Analytic Pipelines, in application to Alzheimer's disease
1:30pm •
[Biosciences] Eleonora Gianti (PI: Vincenzo Carnevale): Atomistic Modeling of Biomedical Targets: TRP Channels as Cellular Sensors of Pain
1:50pm •
[Biosciences] Peter Kasson: Ensemble Simulations with Experimental Restraints: Running at Scale
2:10pm •
[Biosciences] Sibo Wang (PI: Kaiyu Guan): Forecasting Crop Productivity with High-Resolution Satellite Data: Scaling Up to the Whole US Corn Belt
2:30pm •
[Biosciences] Rafael Bernardi (PI: Emad Tajkhorshid): Probing Protein Mechanics with Molecular Dynamics Simulations and Single-Molecule Experiments
3:30pm •
Presenting “Seeing the Beginning of Time” and “Grand Journey to Understand the Universe”, CADENS documentary co-productions
Homestead Lawn
12:00pm •
Lunch
Homestead Lobby
10:00am •
Break
Landmark
10:30am •
[Astronomy and Astrophysics] Thomas Quinn: Unified Modeling of Galaxy Populations in Clusters
10:50am •
[Astronomy and Astrophysics] Scott Noble: Predicting the Transient Signals from Galactic Centers: Circumbinary Disks and Tidal Disruptions Around Black Holes
11:10am •
[Astronomy and Astrophysics] Michael Norman: Realistic Simulations of the Intergalactic Medium: The Search for Missing Physics
11:30am •
[Astronomy and Astrophysics] Shea Garrison-Kimmel (PI: Philip Hopkins): Next-generation Galaxy Formation Simulations with FIRE
1:30pm •
[Astronomy and Astrophysics] Iryna Butsky: The Role of Cosmic Ray Transport in Shaping the Simulated Circumgalactic Medium
1:50pm •
[Astronomy and Astrophysics] Philip Moesta (PI: Roland Haas): Magnetic Field Amplification in Binary Neutron Star Merger Remnants
2:10pm •
[Astronomy and Astrophysics] Eric Lentz: TBA
2:30pm •
[Astronomy and Astrophysics] Alexander Tchekhovskoy: GPU-accelerated Simulations of Misaligned Accretion onto Spinning Black Holes
Thursday
, June 7
Great Hall
7:00am •
Breakfast
8:15am •
Mini-tutorial: Machine Learning with Python: Distributed Training and Data Resources on Blue Waters; Aaron Saxton, NCSA
8:45am •
Mini-tutorial: File management with the Globus Online Python interface; Kyle Chard, University of Chicago
9:15am •
Mini-tutorial: Profiling your code: roofline analysis with CrayPat; JaeHyuk Kwack, NCSA
9:45am •
Mini-tutorial: Parallelizing your work with Python PARSL; Kyle Chard, University of Chicago
10:30am •
Mini-tutorial: How to use Jupyter Notebooks; Roland Haas, NCSA
11:00am •
Mini-tutorial: Python Best Practices on Blue Waters; Colin MacLean, NCSA
11:30am •
Mini-tutorial: Containers: Shifter and Singularity; Maxim Belkin, NCSA
Great Hall Foyer
10:15am •
Break
12:00pm •
Lunch
Timezone
Blue Waters Symposium - 2018
America/Los Angeles
Filter By Date
Blue Waters Symposium - 2018
Jun 3
-
7, 2018
Sunday
, June 3
Monday
, June 4
Tuesday
, June 5
Wednesday
, June 6
Thursday
, June 7
Filter By Venue
Venues
Sort schedule by Venue
Fireside Gallery
Fireside Room
Great Hall
Great Hall Foyer
Heritage
Heritage Gallery
Homestead
Homestead Lawn
Homestead Lobby
Landmark
TBA
Filter By Type
Fireside Gallery
All
Registration
Fireside Room
All
Closed Meeting
Great Hall
All
Meal
Mini-tutorial
Great Hall Foyer
All
Meal
Refreshments
Heritage
All
Science Talk
Heritage Gallery
Homestead
All
Plenary
Science Talk
Viz Talk
Homestead Lawn
All
Meal
Homestead Lobby
All
Refreshments
Registration
Landmark
All
Closed Meeting
Science Talk
Popular
Recently Active Attendees
Luke Olson
Matthew Scotch
Richard Gerber
Alexander Tchekhovskoy
Jim Phillips
HA
Haseeb Ahmad
Noni Ledford
Kjellrun Olson
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Sunday
, June 3
Monday
, June 4
Tuesday
, June 5
Wednesday
, June 6
Thursday
, June 7
Venue
Fireside Gallery
Fireside Room
Great Hall
Great Hall Foyer
Heritage
Heritage Gallery
Homestead
Homestead Lawn
Homestead Lobby
Landmark
TBA
Session Type
Fireside Gallery
All
Registration
Fireside Room
All
Closed Meeting
Great Hall
All
Meal
Mini-tutorial
Great Hall Foyer
All
Meal
Refreshments
Heritage
All
Science Talk
Heritage Gallery
Homestead
All
Plenary
Science Talk
Viz Talk
Homestead Lawn
All
Meal
Homestead Lobby
All
Refreshments
Registration
Landmark
All
Closed Meeting
Science Talk
Other Filters
Popular